Uvedenie publikácie OSVĚTA, KULTURA, ZÁBAVA: KULTÚRNÍ DOMY V ČESKOSLOVENSKU

2024-05-16

Pondelok 20. 05. 2024, o 19.00

DK Zrkadlový háj Petržalka, Rovniankova 3, 851 02 Bratislava

Oddelenie architektúry HÚ SAV a Galerie VI PER Vás srdečne pozývajú na uvedenie Česko-Slovenskej publikácie o dejinách a súčasnosti našich kultúrnych domov: Osvěta, kultura, zábava: Kulturní domy v Československu. Knihu slávnostne uvedú Irena Lehkoživová, Michala Janečková, Henrieta Moravčíková, Katarína Haberlandová, Peter Szalay a Matúš Dulla.

Akciu bude sprevádzať zaujímavá projekcia z archívu českej a Slovenskej televízie.

Pred podujatím o 18.00 sa bude konať komentovaná prehliadka DK Zrkadlový háj s jedným z jeho autorov Petrom Jančom.

Knihu si budete môcť na mieste zakúpiť so zľavou.

Publikácia OSVĚTA, KULTURA, ZÁBAVA: KULTÚRNÍ DOMY V ČESKOSLOVENSKU približuje spoločné dedičstvo kultúrnych domov v Čechách a na Slovensku. Stavby, ktoré sa počas socializmu tešili veľkorysej ekonomickej, politickej aj legislatívnej podpore, dodnes tvoria základnú kultúrnu infraštruktúru v našich mestách a dedinách. Kniha sa zaoberá vývojom tejto špecifickej typológie od ich východísk v hlbšej minulosti, až po postsocialistické osudy. Zároveň reflektuje ich emancipačný a osvetový potenciál a ich rolu v organizovaní voľného času. V neposlednom rade je aj obrazovou správou o ich dnešnom stave od fotografov Oskara Hlezla a Martina Netočného, ktorí sa ich dokumentácii dlhodobo venujú, ale aj dokumentom o ich pôvodnom výzore prostredníctvom publikovaného obsiahleho archívneho materiálu.

Texty do knihy napísali Jiří Andrs, Jan Galeta, Hubert Guzik, Katarína Haberlandová, Michaela Janečková, Laura Krišteková, Josef Ledvina, Irena Lehkoživová, Henrieta Moravčíková, Peter Szalay, Karel Šima, Jitka Šosová, Lukáš Veverka, Jan Zikmund a predslov napísal popredný britský historik kultúry a umenia David Crowley. Editorakmi publikácie sú Michaela Janečková a Irena Lehkoživová.

Kniha bola vydaná vydavatestvom galerie VI PER v česko - slovenskej a anglickej jazykovej mutácii.